LIETUVOS NACIONALINĖ
VYNDARIŲ ASOCIACIJA

ASOCIACIJOS VEIKLA

2006 metais nedidelės grupelės vyndarių iniciatyva buvo įkurta pirmoji Lietuvoje vyndarių asociacija pavadinimu NACIONALINĖ VYNDARIŲ ASOCIACIJA – asociacijos įkūrėjas ir krikštatėvis buvo Dalius Marcinkevičius iš Plungės, kuris ir tapo įkurtos asociacijos pirmuoju prezidentu. Įkurtos asociacijos tikslas buvo, suvienyti mažuosius vyndarius mėgėjus iš visos Lietuvos, dalintis patirtimi, kartu rengti degustacijas, puoselėti Lietuvos tautinio, kulinarinio paveldo amatą – vyndarystę, jos kultūrą bei tradicijas. Todėl galima teigti, kad vyndarystės tradicijų atgimimas prasidėjo 2006 metais.

Po metų, 2007 metais buvo surengtas pirmasis Lietuvos vyndarių sąskrydis, kuris įvyko pas vyndarį iš Šilutės krašto jo kaimo turizmo sodyboje. Tuomet į sąskrydį atvyko per trisdešimt vyndarių iš visos Lietuvos. Dalis vyndarių papildė asociacijos gretas. 2008 metais Šilalės rajone, Bokštų kaime įvyko pirmoji Lietuvoje PIENIŲ VYNO ŠVENTĖ atvira visuomenei. Šventės metu buvo pristatomi vynai pagaminti tik iš pienių. Tai visoje Europoje analogų neturinti šventė.

Tais pačiais metais Nacionalinė Vyndarių Asociacija kreipėsi Lietuvos Respublikos Seimą dėl smulkiųjų vyndarių ūkių steigimo supaprastinimo.

2009 metais renkamas asociacijos prezidentas juo išrenkamas Raimondas Nagelė iš Rokiškio raj. Jo kandidatūrą tvirtai palaiko ir prezidentas Dalius Marcinkevičius. 2010 metais asociacija pakeičia pavadinimą ir tampa LIETUVOS VYNDARIŲ ASOCIACIJA. Tais pačiais metais asociaciją palieka visi asociacijos įkūrėjai bei dalis narių. Tiksliau priversti palikti asociaciją nes labiau palaikė smulkiuosius vyndarius-mėgėjus ir turėdami tvirtą savo poziciją pradėjo trukdyti kai kuriems asociacijos vadovams.

Per sekančius šešiarius metus LIETUVOS VYNDARIŲ ASOCIACIJA nariai netik paliko asociaciją, bet ir į asociaciją įstojo naujų aktyvių narių. Jų dėka asociacijai padėjo tapti daugiau žinoma, tai Astos ir Artūro Ramaškevičių dėka 2010 m. iki 2015 m. vyko puikūs renginiai Zyplių dvare "Jauno vyno šventė BOŽOLĖ".

2016 m. "Jauno vyno šventė BOŽOLĖ" renginys "Karališkoje kibininėje" - projekto organizatoriai

Aalvydas Kunavičius, Remigijus Rimkus, Modestas česnauskas, asociacijos senbuvis Raimundas Valatka, Valentinas Kaminskas, taip pat Modesto Česnausko įgyvendinta idėja „Sedos jurginai ir amatai“ bei „Memelio kalėdinė mugė“.

Pratęsta „Pienių vyno šventės“ tradicija Ašvos malūne – Mažeikiuose kurią kuravo asociacijos senbuvė Ilona Jonušienė. Visuose šiuose renginiuose asociacijos vyndariai pristatydavo savo pagamintus vynus visuomenės vertinimui. Būdavo pristatoma iki šimto rūšių vyno kurių galėdavo paragauti šventės svečiai ir dalyviai todėl vyndarių organizuojamos šventės tapo populiarios visoje Lietuvoje.

Nuo 2010 metų iki 2017 metų įsisteigia šešios įmonės turinčios licenciją gaminti vynus iki 10 tonų per metus. Jas įsteigia buvę ir esami asociacijos nariai. Taip Lietuvos Vyndarių Asociacija pradeda naują savo veiklos etapą ir daugiau atstovauja naujai įsteigtų įmonių interesams nei smulkiųjų vyndarių – mėgėjų kurie neva „trukdo“ asociacijos veiklai ir vadovybei.

Dėl šių nesutarimų 2016 metais asociaciją palieka keletas vyndarių, kiti neparankūs šalinami iš asociacijos valdybos sprendimu.

2017 metų pradžioje dėl netinkamos asociacijos vykdomos veiklos asociaciją palieka du trečdaliai asociacijos narių.

2017 metais balandžio 24 dieną vėl atkuriama-įsteigiama LIETUVOS NACIONALINĖ VYNDARIŲ ASOCIACIJA kurios steigėjai per trisdešimt vyndarių. T.y. pirmosios asociacijos vyndariai įkūrėjai bei vyndariai dėl vienokių ar kitokių priežasčių palikę Lietuvos vyndarių asociaciją. Asociacijos gretose vienas vyndarys įregistravęs vyndarystės įmonę kuriam hobis išaugo į verslą. Asociacijos būstinė įkuriama vaizdingoje vietoje, Žemaitijos Nacionaliniame Parke, Babrungo slėnyje, netoli Platelių ežerų, Daliaus ir Danguolės Marcinkevičių sodyboje. Atkurtos LIETUVOS NACIONALINĖS VYNDARIŲ ASOCIACIJOS prezidentu vienbalsiai išrenkamas Modestas Česnauskas.

Asociacijos tikslas puoselėti Lietuvos tautinio, kulinarinio paveldo amatą – vyndarystę, jos kultūrą bei tradicijas. Dalintis patirtimi, aktyviai dalyvauti ruošiant teisės aktus padėsiančius smulkiesiems vyndariams.

Mes organizuojame vyndarių sąskrydžius, šventes, degustacijas, dalinamasi patirtimi, organizuojamos kelionės pas kitų kraštų vyndarius. Kartą metuose, vasarą, organizuojami asociacijos narių su šeimomis sąskrydžiai kur smagiai gamtoje prie laužo praleidžiame laiką.

Taip pat dalyvaujame įvairiuose vynų čempionatuose tiek Lietuvoje tiek ir už jos ribų. Asociacija padeda įsteigti vyndarių įmones kurios gali gaminti ir parduoti iki 10 tonų vyno per metus. Taip pat asociacijos nariai turi galimybę įsigyti vyndarystės prekių su nuolaida bei konsultaciją vyndarystės klausimais.

Pas mus neskirstomi į mėgėjus ir profesionalus čia visi lygūs ir vienodai gerbiami, mes tiesiog visi esame vyndariai. Niekas negimė žinodamas vyndarystės paslapčių, jų mokėmės vieni iš kitų to reikia nepamiršti kuomet tampame profesionaliais vyndariais. Nes patys kažkada buvote tik mėgėjai.

Mūsų asociacijoje laukiami visi vyndariai mėgėjai kuriems artima vyno kultūra ir tradicijos. Kviečiami ir midaus bei sidro gamintojai nes midus ir sidras neatsiejamas nuo vyndarystės.

Mes pasisakome už tai, kad tik teisinga ir sąžininga konkurencija gali tobulinti mūsų gaminamus vynus nuo ko laimės jų vartotojai Lietuvos piliečiai ir mūsų šalies svečiai.